Advent 25 dec

Kerstgedachte

bij Johannes 1:1-14
door Florisca

Vandaag is het kerst. Een dag waarop we vieren dat Gods licht onze wereld, ons leven, binnenkomt. Ik ben benieuwd hoe u kerst viert in deze tijden van corona. Voor de meesten van u is het waarschijnlijk soberder dan andere jaren. Misschien werpen moeheid, onzekerheid, gevoelens van eenzaamheid en zorgen om de eigen situatie of dat van naasten om u heen een schaduw over de feestvreugde. En natuurlijk mag er ruimte zijn voor ons eigen gemis en teleurstelling.

Maar wanneer ik de beelden zie, zoals van het nieuwe, totaal niet op de winter ingerichte, tentenkamp in Moria, of van kapotgeschoten steden in Jemen en Syrië, waarin mensen jarenlang hun feesten in erbarmelijke omstandigheden moeten vieren, dan zet het mijn eigen situatie ook in een ander perspectief. Dit jaar voor mij helaas geen groot familiediner, maar ik zit wel knus en warm binnen met het kleine aantal dat ik wel mag verwelkomen. Er zijn nog altijd geen tekorten in de supermarkten. En natuurlijk zijn er ook in Nederland schrijnende situaties vanwege het virus dat ons allen in de greep houdt. Maar waar er aan het begin van deze crisis nog een breed gevoeld sentiment leek te zijn dat onze ervaringen zouden kunnen leiden tot meer empathie en solidariteit met hen die zich dagelijks in moeilijke situaties bevinden, lijkt dat, naarmate onze eigen zorgen langer voortduren, wat weggeëbd.

Maar vandaag horen we met de woorden van Johannes over het licht. Licht dat sterker is dan het duister. Licht dat zichtbaar werd in de menselijke kwetsbaarheid van Jezus.
We vieren vandaag de hoopvolle boodschap dat het licht er voor ieder van ons is, onze persoonlijke duisternissen wil verlichten. En ik hoop dat de kerstboodschap u allen raakt, dat het u weer nieuwe hoop en moed geeft. Maar het licht van kerst is bij uitstek ook licht dat we niet alleen voor onszelf kunnen houden, maar licht dat verder verspreid wil worden.

Kinderen van God noemt Johannes ieder die de weg van het licht wil gaan (Joh. 1:12). Wanneer we het licht van Kerst volgen, dan worden we uitgedaagd om verder te kijken dan ons eigen perspectief. Dan worden onze ogen gevestigd naar het kleine en het kwetsbare. Naar diegene en datgene dat onze zorg en aandacht vraagt. Het is licht dat laat zien waar onze medemenselijkheid hard nodig is.

In dat licht mogen we elkaar zien, naar elkaar omzien. Dichtbij en ver weg. In grote en in kleine gebaren. Soms ben ik het, die licht nodig heeft, en soms ben ik het, die het kan helpen verspreiden.
Mogen wij ons blijvend verbonden voelen met die mensen en plekken waar het licht nog hard nodig is.

Ik wens u gezegende dagen toe!

Gebed

Ter afsluiting een Engels gebed van Cameron Bellm, in maart veel gedeeld. Voor mij een illustratie van zoeken naar een ander perspectief. Met een eigen vertaling.

Prayer for a Pandemic

May we who are merely inconvenienced
remember those whose lives are at stake.

May we who have no risk factors
remember those most vulnerable.

May we who have the luxury of working from home
remember those who must choose between
preserving their health or making their rent.

May we who have the flexibility to care
for our children when their schools close
remember those who have no options.

May we who have to cancel our trips
remember those that have no safe place to go.

May we who are losing our margin money
in the tumult of the economic market
remember those who have no margin at all.

May we who settle in for a quarantine at home
remember those who have no home.

As fear grips our country,
let us choose love.

During this time when we cannot physically
wrap our arms around each other,
let us yet find ways to be
the loving embrace of God to our neighbors.
Amen.

a prayer by
Cameron Bellm,
Writer and Speaker

Gebed tijdens een pandemie

Mogen wij, die slechts hinder ondervinden,
denken aan hen, wiens levens op het spel staan.

Mogen wij, die niet tot de risicodoelgroep behoren,
denken aan hen die het meest kwetsbaar zijn.

Mogen wij, die de luxe hebben om thuis te werken,
denken aan hen die moeten kiezen tussen
het behouden van hun gezondheid
of het kunnen blijven betalen van de huur.

Mogen wij, die de flexibiliteit hebben om
onze kinderen op te vangen nu de scholen gesloten zijn,
denken aan hen die geen opties hebben.

Mogen wij, die onze vakantietrips moesten cancellen,
denken aan hen die geen veilige plaats hebben
om naar toe te gaan.

Mogen wij, die onze financiële reserves
zien slinken in het tumult van de financiële markt,
denken aan hen die überhaupt geen reverves hebben.

Mogen wij, door quarantaine aan ons huis gekluisterd,
denken aan hen die dak- en thuisloos zijn.

Angst houdt ons land in de greep,
maar laat ons liefde kiezen.

Gedurende deze tijd kunnen we
onze armen niet fysiek om elkaar heen slaan,
maar laat ons dat er niet van weerhouden
om manieren te vinden waarop we
Gods liefdevolle omhelzing
voor onze naasten kunnen zijn.
Amen.

(eigen vertaling)

Digitale adventskalender
voor elke dag een berichtje met iets erachter
… inspirerende tekst, muziekje, bezinningsmoment, kleurplaat, iets voor kinderen …

zondag 29 november tot en met zondag 27 december 2020