Straffen vanuit Bijbels perspectief

14 mrt

Bezinning en verdieping

Jacques Claessen over herstelrecht

De ene keer is hij opgewekter dan de andere, maar we proberen hem altijd moed in te spreken en te ondersteunen’, aldus een moeder over de geliefde van haar dochter in een interview in een weekblad. Sinds juni 2011 bezoeken zij en haar man hem maandelijks. Hij werd namelijk tot 28 jaar cel veroordeeld wegens moord op hun dochter en op een politieman. In hoger beroep werd dat zes jaar cel en tbs. ‘Misschien is onze houding natuurlijker dan je zou denken’, vermoedt de vader en zijn vrouw verklaarde tijdens het hoger beroep: ‘In dat uurtje praten we, huilen of lachen we. En dat is goed voor ons drieën. Het geeft verlichting.’ Voor die andere straf in hoger beroep was ontoerekenbaarheid het argument. Of in dat vonnis ook de houding van de ouders tegenover hun schoonzoon heeft meegewogen, wordt niet duidelijk uit het interview.

We spreken vaak van straf als je verdiende loon. Wie een misdrijf begaat, verdient toch straf? Net zo, als iemand die iets voor een ander doet, een beloning verdient. Maar heb je beloning voor ogen, als je een ander ter wille wil zijn? En is straf eigenlijk wel het spiegelbeeld van beloning en is (dus) vergelding het eerste doel van straffen? In wat ‘herstelrecht’ is gaan heten is de relatie dader-slachtoffer het uitgangspunt. In deze relationele rechtsopvatting is herstel van de betrekkingen tussen mensen het doel. Dr. Jacques Claessen, hoofddocent straf(proces)recht Universiteit Maastricht, verzorgt graag voor ons een inleiding op herstelrecht en de mystieke fundering ervan. Welkom in De Schutse vanaf 19.45 uur!